מטיילים ברחובותיה הנפלאים של לונדון טריוואגו - השוואת מחירים אמסטרדם - היעד החם של ישראלים שטאט פארק - הפארק העירוני של וינה טקס החלפת משמר המלכה בלונדון זאנסה סכאנס - תחנות הרוח של הולנד

הגירה לאירופה

הגירה לאירופה – מעבר לערש התרבות המערבית

בשנים האחרונות מצאו ישראלים רבים דרך להתנתק לכמה שנים מארצנו הקטנה והמוטרפת באמצעות הגירה לאירופה. במציאות של היום בו העולם הופך לו אט אט לכפר גלובאלי קטן, מעבר למדינה אחרת לא נתפס בצורה השלילית שבה הוא נתפס בעבר. ההוכחה לכך הם מספרם הרב של הישראלים אשר לומדים באירופה, עובדים באירופה או גרים באירופה.

ידוע לכל כי ליבשת האירופית יש המון מה להציע בתחומי התרבות, האמנות, הספורט, האקדמיה ואיכות החיים. לכן, אין זה מפתיע כי רבים בישראל בוחרים לנסות לחיות בה מספר שנים, להוציא בה תארים, לעבוד, לפתוח עסקים ולעיתים אף להשתקע לתקופה ממושכת יותר.

אחת הסיבות המרכזיות לתופעה של הגירה לאירופה היא הרחבתו של האיחוד האירופי וכניסתן של ארצות ממזרח אירופה לאיחוד ב-2004 מה שאפשר לישראלים רבים שמוצאם בארצות אלו לקבל אזרחות אירופאית.

אזרחות אירופאית

כאמור, ישראלים רבים מחזיקים היום בדרכון אירופי המקל עליהם את הפרוצדורה של  הגירה לאירופה. ב-1 למאי 2004 צורפו 10 מדינות חדשות לאיחוד האירופי, רובן ממזרח אירופה. ב-2007 הצטרפו לאיחוד גם רומניה ובולגריה. בשל כך מאות אלפי ישראלים שמוצאן בארצות הללו הצטרפו אל מאות האלפים שמוצאם במערב אירופה וזכו לקבל אזרחות אירופאית. 

על פי הגדרות האיחוד האירופי כל המחזיק ברשותו אזרחות אירופאית רשאי ללמוד, להתגורר לעבוד ולנוע בחופשיות בכל מדינה השייכת לאיחוד. אזרחי 12 המדינות המזרח אירופאיות שהצטרפו לאיחוד החל מ-2004 יקבלו בהדרגה את הזכויות האלו עד שנת 2011.

יתרונותיה של אזרחות אירופאית

הגירה לאירופה הפכה לאופציה עבור יותר ויותר ישראלים משום שאי אפשר שלא לראות מספר יתרונות בולטים בחיים באירופה על פני החיים בישראל. שיעור האבטלה במדינות מערב אירופה, למעט בספרד, הוא נמוך בהרבה מאשר בישראל. שכר המינימום והשכר הממוצע ברוב מדינות האיחוד האירופי גבוהים בעשרות ובמאות אחוזים מאשר השכר בישראל, אף שעלות המחיה ברבות ממדינות אלו אינה עולה על עלות המחיה בארץ.

לא מעט מדינות אירופאיות מאפשרות לסטודנטים ללמוד לימודים אקדמיים בחינם, וישנן אפילו מדינות באיחוד, דוגמת הולנד וגרמניה, שמגדילות לעשות ומשלמות עבור הסטודנטים דמי מחיה. אפשרויות התנועה, העסקים, המגורים והבילויים באירופה הם ברמה הגבוהה ביותר בעולם. המצב הביטחוני ביבשת האירופאית טוב בהרבה מאשר בישראל, ורק שהות לתקופה מחוץ לגבולות המדינה יכולות להבהיר את הטירוף בו אנו חיים. אין ספק, אזרחות אירופאית היא נכס לכל מי שמחזיק בה.

הגירה לאירופה ללא אזרחות אירופאית

מי ששוקל הגירה לאירופה ואינו מחזיק ברשותו דרכון אירופאי יכול לעשות זאת במספר דרכים: מעבר עם בן או בת זוג המחזיקים דרכון אירופאי. כאן תצטרכו לעבור מספר הליכים בירוקרטים פשוטים, אך זו בהחלט אופציה שתאפשר קבלת אישור שהייה ועבודה במדינות האיחוד.

אפשרות נוספת היא באמצעות אשרת עבודה שמוענקת באמצעות בקשה של מעביד השייך למדינות האיחוד האירופי ומוכיח כי אינו יכול למצוא עבורכם תחליף בדמות אזרח האיחוד. דרך פופולארית בקרב צעירים רבים לביצוע הגירה לאירופה למספר שנים היא אשרת הלימודים. אשרה זו ניתנת למי שמתקבל למוסד לימודים מוכר באיחוד האירופי והוא כולל אישור לשהייה לצורך לימודים ועבודה בהיקף מוגבל. תוקפה של אשרה זו תם בסיום הלימודים אך ישנם סטודנטים שבתקופת לימודיהם מוצאים אהבה מקומית, מתערים בתרבות ובשפה, מה שמקל עליהם לקבל בהמשך אשרות אחרות ואף אזרחות אירופאית.

תגובות באתר: (0)
קטגוריות