X סגירה
 

תשלום מכס בישראל

המסלול הירוק והמסלול האדום

בישראל כמו בכל מדינה מתוקנת ביבשת אירופה, קיימים שני מסלולי יציאה מהטרמינל חזרה לגבולות המדינה, המסלול הירוק והמסלול האדום. הן במסלול הירוק והן במסלול האדום יושבים נציגי אגף המכס ובודקים באקראי, על פי מידע מוקדם או על פי סימנים מיוחדים, על הנוסעים שחזרו מחו"ל ונכנסים בחזרה לישראל.

המסלול הירוק והמסלול האדום בשדה התעופה ורשה בפולין

המסלול הירוק:

במסלול הירוק, עוברים לכאורה כל אותם ישראלים שאין להם על מה להצהיר, או במילים אחרות – זמן השהייה שלהם בחו"ל עלה על שלושה ימים וכן סך הקניות שלהם לאדם לא עלה על 200 דולר ארה"ב.

ישראלי שנתפס במסלול הירוק כמי שהביא אתו פריט ו/או מספר פריטים שערכם ביחד או לחוד עולה על 200 דולר ארה"ב ולא הצהיר עליו משלם גם מכס וגם כפל קנס. התקרה של 200 דולר ארה"ב לאדם, מתייחסת לכלל המוצרים או הפריטים שנרכשו בחו"ל.

הסכום שעומד על 200 דולר ארה"ב כולל את כל הרכישות שעשינו בחו"ל, לרבות : ביגוד, הנעלה, מתנות, מזכרות וכד'. לכן ישראלים רבים נוהגים להסיר תגיות, מדבקות מחיר או אריזה מקורית מביגוד ונעלים שנרכשו בחו"ל.

בנוסף לסכום שעומד על 200 דולר ארה"ב, זכאי כל אזרח ישראלי להביא מחו"ל שני ליטר יין או ליטר אחד של משקה חריף, כמו גם, 1/4 ליטר תמרוקים ומאתיים סיגריות (שהן פקט אחד).

המסלול האדום:

במסלול האדום, עוברים כל מי שהביא עמו דבר מה שאינו פטור ועל פי החוק חייב להצהיר עליו.

הצהרה לפני היציאה לחו"ל

בעבר נהגו ישראלים לגשת אל דלפק המכס טרם היציאה לחו"ל על מנת להצהיר בפני עובדי המכס על כל פריט יקר ערך שהוצא מגבולות המדינה. אזרח ישראלי שלא הצהיר וחזר עם הפריט לארץ נאלץ לשלם עליו מיסים וקנסות.

כיום הישראלים חושבים כי אין צורך להצהיר על מצלמות, מסרטות, טלפון נייד, מחשבים נישאים, מכשירי ניווט (ג'י פי אס) וכד'. אבל אין זה מדויק, החובה על הצהרה בפני פקיד מס עדין קיימת. אך מכיוון שהמס על מצלמות ומסרטות הוסר כמעט לחלוטין וכמעט כל אדם מחזיק ברשותו מצלמה דיגיטלית אנשי המכס לא נותנים דעתם על חפצים אלו ולכן רבים אינם מצהירים על פריטים אלו.

במידה ואתם לא בטוחים – מומלץ לכם לפנות לנציג המכס שנמצא לאחר ביקורת הדרכונים ולפני הכניסה לדיוטי פרי ובדקו האם יש צורך להצהיר בפניו על פריט זה או אחר. ההצהרה נעשית ע"י מילוי טופס שבו נרשם שם המוצר הדגם ומספר סידורי, על הטופס חותם מוכס לאחר שבדק את הטופס מול הפריטים המוצהרים, לכן יש להשאיר את הפריטים בהישג יד ולא המוכס לא יחתום לכם על הטופס לגבי אותו פריט שהוא לא ראה. לחצו כאן להורדת טופס הצהרה

החזר מס על קניות בחו"ל

כפי שחלה עלינו חובה לשלם מכס על פריטים שרכשנו בחו"ל כאשר אנו חוזרים לישראל, כך גם עומדת בפנינו הזכות לקבל החזר מס על קניות שעשינו בחו"ל - דיוטי פרי (Duty Free).  לרוב מדובר בהחזר מע"מ (VAT) אך בכל מדינה מכנים את המס בשם אחר.

החזר המס משולם לפני היציאה מהמדינה בה ביקרתם. התנאים לקבלת החזר מס משתנים בין מדינה למדינה ולכן רצוי להתעדכן מהם התנאים ביעד אליו אתם טסים. לרוב חייבים לעמוד בתנאים הבאים:

א. למלא טופס החזר מס (Duty Free) בחנות שבה רכשתם את הפריטים
ב. בתנאי שאתם נחשבים לתיירים ולא לאזרחים של אותה מדינה.
ג. המוצרים שרכשתם יוצאים יחד אתכם מחוץ לגבולות המדינה.
ד. הזכאות היא אך ורק על המס שנדרשתם לשלם בזמן הרכישה.

החזר המס נעשה בד"כ בשדה התעופה של אותה המדינה בה אתם מבקרים, כל שעליכם לעשות הוא למלא טופס מיוחד לשלוח אותו והכסף יוחזר לכם, את הטופס ומידע נוסף תוכלו לקבל בלשכות המודיעין בשדה התעופה, שווה את עיכוב !.

חשוב לזכור: על מנת לקבל את ההחזר עליכם לשמור על כל הקבלות והחשבוניות שקיבלתם בזמן רכישת המוצרים לרבות טופס (Duty Free) שמילאו לכם בחנות.

ברחבי אירופה פזורות חנויות שעושות את השירות הזה עבורכם, חלקם נמנע מלגבות מכם את המס מלכתחילה, זאת ע"פ הסדר פנימי שלהם, במקרים אלו תתבקשו בזמן הרכישה להציג דרכון וכרטיסי טיסה.

בנוסף, עמדות החזרי המס בשדות התעופה השונים עמוסים מאוד וקיימים תורים - במידה ואתם זכאים להחזרי Duty Free דאגו להגיע לשדה התעופה לפחות שעה אחת לפני מהמתוכנן.

לסיכום

קניות בחו"ל פטורות מתשלום מכס עד לסכום של 200$ לאזרח. לאחר קבלת המזוודות תוכלו לבחור לעבור במסלול הירוק או במסלול האדום. כאמור, דאגו שלא לחרוג מהסכום ולהימנע מעוגמת נפש ותשלום קנסות כשתחזרו.

במידה ורכשתם מוצרים בחו"ל סביר להניח כי תהיו זכאים בהחזר המיסים Duty Free, מומלץ להתעדכן מראש כיצד מתבצע ההחזר ביעד אליו אתם טסים.

למידע רשמי: עלון הסבר של רשות המיסים

 

כתבות שאולי יעניינו אותך