X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
הזמן מלון הזמן מלון הזמן רכב הזמן רכב הזמן טיסה הזמן טיסה הזמן שאטל הזמן שאטל סקי באירופה סקי באירופה ביטוח נסיעות ביטוח נסיעות
X סגירה
 

ההיסטוריה של הולנד

הולנד - סקירה היסטורית

הולנד (Holland) הינה מדינה בצפון מערב אירופה, המונה כיום כ-17 מליון איש. בירתה של הולנד נחלקת בין העיר אמסטרדם (Amsterdam) לעיר האג (The Hague) - שם נמצאים משרדי הממשלה, בית הדין הבינלאומי, ארמון בית המלוכה ההולנדי (Noordeinde Palace) ועוד. הולנד מוכרת כמדינת טחנות הרוח, הכפרים הציוריים, כפכפי העץ הכבדים, פרחי הצבעונים הססגוניים, סכרי הנהרות והמישורים הנרחבים.

הולנד נחשבת ליעד מועדף לטיולי משפחות וטיולים אישיים. לכן ישראלים רבים נוסעים מדי שנה לטייל בהולנד. במאמר ההיסטוריה של הולנד - סקירה קצרה אודות ההיסטוריה הקרובה והרחוקה של הולנד, צורת המשטר, אוצרות התרבות ושכיות החמדה.

הקמתה של הולנד כישות עצמאית ותור הזהב

הולנד היא למעשה אחת המדינות השייכות ל"ממלכת ארצות השפלה" (נדרלנד – Nederland) – איגוד הכולל את הולנד וטרירטוריות נוספות באיים הקריביים, שהיו בעבר מושבות של האימפריה ההולנדית. הולנד הוקמה כישות מדינית עצמאית בשנת 1581, במהלך "מלחמת שמונים השנה", התקוממות ארצות השפלה כנגד האימפריה הספרדית ששלטה אז באזור ושלטונו של קרל החמישי מלך ספרד.

עם סיומה של המלחמה הכיר בה המלך פליפה השני, יורשו של קרל החמישי, כישות מדינית עצמאית. המאה השבע עשרה נחשבת לתור הזהב של הישות המדינית החדשה, אז הפכה הולנד לאימפריה של סחר ימי, הקימה מושבות (קולוניות) מחוץ לאירופה וקיימה קשרי מסחר ענפים.

המאה ה-19

בראשית המאה ה-19 נכבשה הולנד על ידי נפוליאון הצרפתי וצבאו, אך חזרה לעצמאותה בשנת 1815. בשנת 1830 פרשה ממנה בלגיה והפכה לישות מדינית עצמאית, ובשנת 1867 פרשה ממנה לוקסמבורג.

המאה ה-20

במהלך מלחמת העולם הראשונה, הכריזה הולנד על ניטרליות וצבאותיה לא הצטרפו למלחמה שהתרחשה על פני שטחים נרחבים באירופה. בתחילתה של מלחמת העולם השניה, בחודש מאי שנת 1940 נכבשה הולנד על ידי צבאות גרמניה הנאצית. היא שוחררה מן הכיבוש הנאצי על ידי בעלות הברית לקראת סיום המלחמה בשנת 1945. במהלך מלחמת העולם השניה נספו יותר משמונים אחוזים מיהודי הולנד, ויהודים רבים נוספים מן הקהילה היהודית הגדולה גורשו והפכו לפליטים.

לאחר המלחמה השתקמה המדינה במהירות והפכה למדינה מפותחת מאוד ואחת המדינות הצפופות באירופה. הולנד היתה ממקימות ברית נאט"ו בין המדינות הראשונות שהצטרפו לאיחוד האירופי.

פוליטיקה ומשטר

צורת המשטר בהולנד הינה מונרכיה חוקתית. בראש בית המלוכה ההולנדי עומד המלך וילם-אלכסנדר (Willem-Alexander), והוא הממנה את הממשלה הנבחרת בבחירות דמוקרטיות. הבחירות הכלליות נערכות בהולנד מדי 4 שנים, ובהן נבחרים מאה וחמישים חברי הבית התחתון של הפרלמנט (הקרוי גם "החדר השני"). מדי ארבע שנים נערכות גם בחירות מחוזיות, בהן נבחרים שבעים וחמישה חברים נוספים לסנאט, הקרוי בהולנדית גם "החדר הראשון".

לצד הפרלמנט והממשלה מכהנת מועצת המדינה – גוף הנבחר על ידי המלכה והממשלה, ומשמש כיועץ ומייצג של האזרחים בפני הממשלה ומוסדות המדינה.

תרבות ואמנות

הולנד נחשבת לעשירה בחיי התרבות והאמנות שבה, ומפורסמת בזכות אמנים ואנשי רוח דגולים ובהם הציירים רמרנדט, מונדריאן, ון גוך ו-ורמיר, ההומניסט והתיאולוג הנודע ארסמוס מרוטרדם, ואחרים. בנוסף, מן המפורסמות הוא שעבודותיהם החשובות של הפילוסופים שפינוזה ודקארט נכתבו בתקופות שהותם בהולנד.

בהולנד מוזיאונים חשובים לתרבות ולאמנות ובהם הרייקסמיוזיאום (Rijksmuseum), המציג מעבודותיהם של אמנים הולנדיים בולטים ובית אנה פרנק (Anne Frank House), מוזיאון המוקדש לאנה פרנק ולהנצחת שואת יהודי אירופה. ישראלים המעוניינים להנות מהולנד של פעם מוזמנים לבקר במוזיאון הפתוח של זאנסה סכאנס (Zaanse Schans), שוק הגבינות של אלקמר (Cheese Market Alkmaar), כפר הדייגים וולנדם (Volendam), כמו גם, בגני קוקנהוף (Keukenhof) וליהנות ממרבדים קסומים של פרחי הצבעוני - פרח שהפך לאחד מסמליה הבולטים של הולנד.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
Rating:
אנא הזן את המספר שלוש מאות שישים ותשע:
מזמינים וחוסכים