X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
הזמן מלון הזמן מלון הזמן רכב הזמן רכב הזמן טיסה הזמן טיסה הזמן שאטל הזמן שאטל סקי באירופה סקי באירופה ביטוח נסיעות ביטוח נסיעות
X סגירה
 

וינה עירו של מוצרט

וינה - בין השוקולד לקונצרט

וינה, בירת אוסטריה, נחשבת לאחת הערים הקלאסיות וההדורות ביותר באירופה. הבתים, הסמטאות הציוריות, הכנסיות והגנים הם חלק בלתי נפרד משכיות החמדה של העיר היפה הזו. מעבר לאטרקציות אלה, בעיר חי גם אחד המלחינים הגדולים בהיסטוריה: וולפגאנג אמדאוס מוצרט. אז אם הגעתם לווינה, טוב תעשו אם תנצלו את הביקור כדי לצאת למסע מרתק בעקבות המלחין הנודע.

הזמן עכשיו אטרקציות בווינה >>

גני בורגרטן והפסל של מוצארט

וינה של מוצרט

מוצרט נולד בשנת 1756 באוסטריה, ומי שהשלים לימודי גיאוגרפיה בוודאי זוכר שבאותם ימים נקרא חבל ארץ זה זלצבורג, שהיה חלק בלתי נפרד מהאימפריה הרומית הקדושה.

חייו של מוצרט היו קצרים מאוד אך מלאים בהרפתקאות, בהשראה וביצירה. במהלך 35 שנותיו הוא הלחין מאות יצירות ששינו לחלוטין את פני המוסיקה הקלאסית ונחשבות עד היום ליצירות מופת. בשנת 1781 הגיע מוצרט לעיר וינה ובילה בה כעשר שנים תוססות למדי שהיו המאושרות בחייו; הוא החליף אינסוף דירות, נישא והוליד שישה ילדים, הרוויח הון עתק ולאחר מכן בזבז את מרביתו בהימורים, במשחקי קלפים ובחיים רהבתנים שהיו הרבה מעבר ליכולתו הכלכלית. בשנותיו בווינה הלחין מוצרט רבות מיצירות המופת שלו וגם את ההמנון האוסטרי.     

מסע נדודיו של מוצרט בווינה

• בית המסדר הטווטוני – הבית ברחובSingergasse  7, השוכן בסמוך לכיכר הגראבן במרכז העיר, היה בית המגורים הראשון של מוצרט לאחר הגעתו לווינה בשנת 1781. מוצרט התגורר בכתובת זו כמה חודשיים בלבד. היום מוצב לוח זיכרון גדול על קיר הבית ובאולם קטן ומעוצב הנמצא בחצר, מימין לשער הכניסה לבניין, נערכים הקונצרטים של רביעיית מוצרט הווינאית. באולם מוצג גם אוסף כלי האוכל היפיפיים,  כלי הנשק וכוסות הקריסטל של חברי המסדר הטווטוני.

• הדירה ליד כנסיית פטר מילכגסה – בדירה זו התגורר מוצרט בשנת 1781 מחודש מאי ועד חודש ספטמבר. במהלך חודשים ספורים אלה הוא הספיק להתאהב בבתה של בעלת הבית, ולנטוש אותה לטובת אחותה, קונסטנצה, לה נישא מאוחר יותר.

• הדירה בכיכר גראבן 29 – בדירה זו התגורר מוצרט שבועות בודדים בלבד בשנת 1784, ובה החל בפרויקט כתיבת קטלוג יצירותיו. 

• הדירה ברחוב דומגסה (Domgasse) 5 – לדירה מפוארת זו עבר מוצרט בספטמבר שנת 1784 וחי בה כשלוש שנים, שהיו הפוריות ביותר בחייו. בתקופה זו הוא נחשב כבר לגאון מוסיקאלי והלחין יצירות מופת, כדוגמת האופרה "נישואי פיגארו". באותה תקופה הוא גם היה נגן פסנתר מוכשר ולימד מוסיקה. הבית בו התארחו גדולי המלחינים והאמנים של המאה-18 כלל שישה חדרים: סלון, ספריה, חדרי ילדים ומטבח גדול. היום משמש הבית כמוזיאון וניתן לבקר בו. 

• הדירה בה מצא מוצרט את מותו – ברחוב רהואנשטיינגסה (Rauhensteingasse) 8 התגורר מוצרט בדירה שניצבת היום בצידה האחורי של חנות כלבו, מספטמבר בשנת 1790 ועד יום פטירתו, ב-5 בדצמבר של שנת 1791. לדירה זו הגיע האיש התימהוני שביקש ממוצארט להלחין רקוויאם בתמורה לתשלום סכום נכבד. את הרקוויאם לא הספיק מוצרט להשלים. המחלה ממנה נפטר איננה ידועה עד היום, ויש הטוענים שהוא לקה בקדחת קשה. לאחר הלוויה שכללה מספר בודד של אנשים נקבר מוצרט בקבר אחים, במקום שעד היום איננו ידוע. בקומה הרביעית של חנות הכולבו ניצבת היום אנדרטה עם פסלו של מוצרט.

• הקבר הריק – בבית הקברות המרכזי של וינה ניצב היום קברו הריק של המלחין הנודע שהלך לעולמו בדמי ימיו.
 
את הטיול בעקבות מוצרט ניתן לשלב עם טעימות מהמטבח האוסטרי ובייחוד עם שטרודל מקומי. המתגעגעים למטבח בארץ יוכלו ליהנות מארוחה מזרח תיכונית משביעה ונהדרת במסעדה ישראלית, העונה לשם "משהו משהו". מסעדת משהו משהו היא פופולארית מאוד ומלאה במהלך שעות היום בסועדים אוסטרים. בתפריט המסעדה תוכלו למצוא מגוון סלטים רעננים, כדוגמת: סלט חצילים, סלט כרוב וטחינה, כדורי פלאפל, פיתות חמות וטריות, שווארמה, צ'יפס ושאר הפתעות נעימות לחיך.

לסיכום, חופשת הקיץ היא הזדמנות נהדרת לקחת פסק זמן ולצאת לטיול בלתי נשכח בווינה; טיול הכולל גם מסע מרתק בעקבות אחת הדמויות היותר ססגוניות בהיסטוריה של המוסיקה הקלאסית. 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאתיים חמישים ושתיים:
מזמינים וחוסכים