X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
הזמן מלון הזמן מלון הזמן רכב הזמן רכב הזמן טיסה הזמן טיסה הזמן שאטל הזמן שאטל סקי באירופה סקי באירופה ביטוח נסיעות ביטוח נסיעות
X סגירה
 

יום השואה והגבורה

מעלות הנאצים לשלטון ועד לשחרור אירופה – סקירה

מלחמת העולם השנייה החלה ב-1.9.1939 והסתיימה בשנת 1945. הייתה זו המלחמה הגדולה והנרחבת בתולדות האנושות, השתתפו בה 25 מדינות ונספו בה כ-60 מיליוני אנשים, מרביתם אזרחים. במהלך המלחמה הוציאה גרמניה הנאצית לפועל את תכניתה להשמדת יהדות אירופה, ברצח עם שיטתי ומתוכנן ובו נרצחו כשישה מיליוני יהודים. 

תמונות מהשוואה מוצבות על ת גדר מחנה העבודה ליד ברלין גרמניה

עליית המשטר הנאצי והשנים שלפני המלחמה

לאחר מלחמת העולם הראשונה סבלה גרמניה מבעיות כלכליות קשות והושפעה גם מן השפל הכלכלי בארצות הברית. על רקע האבטלה, סגירת המפעלים והעוני המתפשט החל המשטר הדמוקרטי להיחלש והמפלגה הנאצית בראשותו של אדולף היטלר הפכה לפופולארית יותר ויותר. המפלגה הנאצית הפגינה חוזק ודברה אל לב רבים שבקשו להתנחם בהבטחות שמדיניותה בשלטון תחלץ את גרמניה מן המשבר הכלכלי ותשיב לה את עוצמתה וכבודה. בבחירות שהתקיימו ב-1932 קבלה המפלגה הנאצית למעלה משליש מן הקולות, והיתה למפלגה הגדולה ביותר בבית הנבחרים, הרייכסטאג.

ראש הממשלה המכהן (הקאנצלר ברינינג) התפטר מתפקידו בשל לחץ ההמונים וכ-10 חודשים לאחר הבחירות, ב-30.1.1933, מונה היטלר על ידי הנשיא הינדנבורג לראש ממשלת גרמניה.

תוך מספר שבועות הוצאו כל המפלגות מחוץ לחוק וכל סמכויות החקיקה בגרמניה הועברו לידי הממשלה שבראשה היטלר. כך החל שלטונה הטוטליטרי ארוך השנים של המפלגה הנאצית בגרמניה, שלטון שהסתיים רק עם תבוסתה של גרמניה הנאצית במלחמה בשנת 1945.

פסי הרכבת מהם נלקחו היהודים למחנות בתקופת השואה

מהלך המלחמה באירופה

מלחמת העולם השניה החלה עם פלישת גרמניה לפולין ב-1.9.1939 וכיבושה המהיר בתוך מספר שבועות. היה זה המשך לכיבושים וסיפוחים קודמים ופתח לפלישות ולכיבושים נוספים ובהם כיבוש דנמרק ונורבגיה, בלגיה, לוקסמבורג והולנד, פלישה לצרפת, ועוד.

המדינות שלקחו חלק במלחמה נחלקו לשני מחנות עיקריים – "מדינות הציר" – גרמניה, איטליה ויפן, ו"בעלות הברית" – בריטניה, צרפת, ארצות הברית וברית המועצות. המלחמה התפשטה והתקיימה בשלוש זירות עיקריות: אירופה, צפון אפריקה והמזרח התיכון, ואזורים נרחבים במזרח אסיה והאוקיינוס השקט. מדינות הציר כבשו במהלך המלחמה את מרבית שטחה של אירופה.

וכן השתלטו על אזורים נרחבים במזרח הרחוק ובאוקיינוס השקט. לאחר כיבוש צרפת הפנו הגרמנים הפצצות כבדות לעבר מטרות אזרחיות בערי בריטניה. ביוני 1941 החלו במבצע לכיבוש ברית המועצות, והתקדמו במהירות, אך נאלצו לסגת עם תחילתו של החורף הקשה ומתקפות הנגד של צבאות ברית המועצות. ביוני 1942 פתח הצבא הגרמני בתקיפה נוספת, ובפברואר 1943 נאלץ להיכנע לכוחות הרוסים.

סיום המלחמה

בקיץ של שנת 1943 החלו בעלות הברית בפלישה לאירופה על מנת למגר את הכוחות הנאצים ולהביא לסיום המלחמה. בפברואר 1945 נערכה ועידת יאלטה, בהשתתפות נשיא ארה"ב, ראש ממשלת בריטניה ומנהיג ברית המועצות, ובה נקבעו גבולות גרמניה והותוו גבולות המדינות לאחר סיום המלחמה ונקבעו אזורי החסות של ברית המועצות על מדינות מזרח אירופה. באפריל 1945, עם התקדמות כוחות בעלות הברית ושחרור שטחי הכיבוש הנאצי, התאבד היטלר לצד זוגתו בבונקר שלו בעיר ברלין. הלחימה במזרח הרחוק נמשכה עד להפצצה הגרעינית של חיל האויר האמריקאי על ערי יפן הירושימה ונגסקי והסתיימה בספטמבר 1945.

שואת יהודי אירופה

עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה החל מעמדם של יהודי גרמניה להתערער, חוקקו חוקי גזע אנטי יהודיים מפלים וצעדי היהודים הוצרו. בין השנים 1933 ל-1939 אירעו אירועי פוגרומים רבים שאחד משיאיהם ב"ליל הבדולח".

עם פרוץ המלחמה הוחרפו הצעדים כנגד יהודים ברחבי אירופה ובשטחי הכיבוש הנאצי. בין השנים 1939 ל-1941 הוקמו גטאות ומחנות עבודה בהם רוכזה האוכלוסיה היהודית, ובשנת 1941 החלה מלאכת ההשמדה ההמונית. בשנים 1941-1943 הוקמו מחנות השמדה ברחבי אירופה והוחל במימוש "הפתרון הסופי".

בתקופה זו נרצחו מליוני יהודים במחנות ההשמדה ובהם טרבלינקה, סוביבור, מאיידנק ואוושוויץ. בשנת 1943 החל מעמדה של גרמניה הנאצית להתערער, בשל התקפות בעלות הברית. מעשי ההשמדה ההמוניים נמשכו, ולצד מעשי הזוועה החלו הנאצים בטשטוש עדויות למעשים. כוחות בעלות הברית התקדמו ושחררו את שטחי הכיבוש הנאצי עד לתום המלחמה בחודש מאי 1945. מלבד רצח העם השיטתי עסקו הנאצים גם ברצח של בני מיעוטים, לוקים בשכלם ובעלי נטיות מיניות הומוסקסואליות.

תוצאות המלחמה וזכרון השואה

על פי הערכות נספו במהלך מלחמת העולם השניה עשרות מליוני בני אדם ובהם כשישה מליוני יהודים על אדמת אירופה. בתום המלחמה נותרו באירופה מליוני פליטים, רבים מהם יהודים שאבדו את ביתם, רכושם ובני משפחתם. עשרות אלפי פליטים שוכנו במחנות לפליטים ולעקורים באירופה.

לאחר תום המלחמה, ולמעשה עד ימינו, נעשה מאמץ להביא את הנאצים ועוזריהם לדין. המאמצים לרדיפת הנאצים נמשכו שנים ובמסגרתם נתפס, בין היתר, הפושע הנאצי אדולף אייכמן והובא למשפט בישראל, ונידון לגזר דין מוות בשנת 1961.

עם הקמת מדינת ישראל נקבע יום הזכרון לשואה ולגבורה, והוא מצוין מדי שנה בתאריך כ"ז בניסן. בשנת 2005 הוכרז ה-27 בינואר, מועד שחרור מחנה הריכוז אוושוויץ – בירקנאו, כ-"יום הזכרון הבינלאומי לשואה ולהנצחת קורבנותיה". במערכת החינוך ובמכללות להכשרת מורים, כדוגמת סמינר הקיבוצים או סמינר אורנים, מוקדשים ללימוד לקחי המלחמה וזכר השואה  שיעורים רבים, כמו גם קורסים הניתנים לעובדי הוראה במסגרת שנת שבתון (ובמימון קרנות השתלמות שונות). בשנים האחרונות גברה תשומת הלב הציבורית למעמדם של ניצולי השואה וחוקקו חוקים על מנת לתמוך ולהקל התמודדותם עם מוראות המלחמה. 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאה עשרים וארבע:
מזמינים וחוסכים