X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
הזמן מלון הזמן מלון הזמן רכב הזמן רכב הזמן טיסה הזמן טיסה הזמן שאטל הזמן שאטל סקי באירופה סקי באירופה ביטוח נסיעות ביטוח נסיעות
X סגירה
 

לחגוג פסח בחו"ל

חוגגים ליל סדר באירופה

לא משנה כמה שנים אתם כבר חיים בחו"ל, פעמיים בשנה (לפחות) אי אפשר להתחמק מתחושת ההחמצה הקלה שמתעוררת לקראת החגים - פסח וראש השנה, כשכל הקרובים והחברים בארץ מתארגנים לארוחות החג. אומנם, כשגרים בחו"ל נחסכות לא מעט מריבות משפחתיות של "איפה אתם בסדר?" ו"בשנה שעברה הייתם בצד השני", אבל מנגד עולה בכל זאת השאלה איך לחגוג את החג, ואיפה באמת אנחנו בסדר. השנה לפחות בחג הפסח יש יתרון משמעותי, כי ערב החג נופל ביום שישי, ובניגוד להרבה חגים אחרים, נוכל לחגוג אותו בלי להתעורר למחרת ליום עבודה רגיל וסטנדרטי.

פסח בא: חוגגים ליל סדר

בין יושבין ובין מסובין

הפיתרון הפשוט ביותר, שחוסך מאיתנו את כל כאבי הראש שמתלווים לארוחות חג, בין אם בארץ ובין אם לא, הוא למצוא את בית חב"ד המקומי. כמו בכל שנה שליחי התנועה החסידית הזו יערכו ארוחות חג המוניות בכל קצוות העולם, שאליהם מוזמנים, כמצוות החג, "כל דכפין". תוכלו להיות בטוחים שכל המנות בארוחה כשרות לפסח, כל הכלים הוגאלו כהלכתם, ורק תצטרכו לוודא שהניגונים שאתם מכירים לשירי ההגדה הם אותם ניגונים שהחבדניקים מכירים. ההשתתפות, אם יש בכלל צורך לציין, היא חינם, אבל תמיד ישמחו שתגיעו בצאת החג (או לפניו) כדי לתרום את חלקכם.

לא תמיד כל המרבה הרי זה משובח

האנשים שעבורם ליל סדר בבית חב"ד לצד כמה עשרות או מאות יהודים וישראלים זרים, הם כנראה אותם אנשים שגם בארץ בוחרים למצוא בפסח מבצעים לאילת, ולחגוג את החג בחדר האוכל הכשר של אחד המלונות. עבור רבים אחרים, צריכה האמת להיאמר, זו כנראה הצורה הכי פחות מועדפת לציין את החג. אין מה לעשות, מגיל צעיר מחנכים אותנו (למעט אלה מאיתנו שגדלו בקיבוץ) שפסח הוא חג משפחתי, ואת ליל הסדר חוגגים עם המשפחה. העניין הוא שאלא אם כן עברתם לחו"ל עם כל המשפחה המורחבת, כנראה שגם עבורכם חיק המשפחה הוא חיק מצומצם במיוחד.

זה לא אומר כמובן שאי אפשר לחגוג את ליל הסדר גם בצורה אינטימית. המאפיות היהודיות והסופרמרקטים המתמחים באוכל כשר מתמלאים לקראת הפסח בכל כך הרבה מוצרים כשרים לחג, שלא תהיה לכם שום בעיה להעמיד ארוחת חג מהודרת, החל מהמצות השמורות, דרך הגפילטע פיש, ועד לעוגיות הקוקוס והבוטנים, שבלעדיהן פסח הוא לא באמת פסח. האתגר האמיתי יהיה להחליט מי ישאל את הקושיות, האם זה יהיה פעוט בן 3 או נערה שבדיוק השלימה את בחינות הבגרות...

ומה נשתנה בכל זאת?

אם אתם נמצאים בחו"ל במסגרת לימודים, רילוקיישן של מקום העבודה או בשליחות מטעם המדינה, יש סיכוי לא רע שבסביבתכם הקרובה יש עוד כמה משפחות או זוגות ישראליים. גם הם, בדיוק כמוכם, מתלבטים איך לחגוג את הפסח ועם מי להיות בליל הסדר. אם בארץ לארגן "ליל סדר חברים" תמיד נחשב למשהו חתרני במיוחד בגלל האופי המשפחתי של החג, דווקא בחו"ל להזמין את חבריכם לליל הסדר יכול להיות פתרון אידיאלי שישלב בין ליל סדר מצומצם יחסית מצד אחד, לבין חוסר הרצון של כמעט כל אחד מאיתנו להישאר "לבד" בחג. כך תוכלו להקל על עצמכם במשימות הבישול לקראת החג, אבל עדיין לחגוג רק עם מכרים וחברים ולא עם זרים. והכי חשוב – יהיה מישהו אחר שישאל את הקושיות ויגנוב את האפיקומן.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאה עשרים וארבע:
מרטין
תאריך: 03/03/2019
כותרת: חב"ד בליסבון

תוכן: עליך לפנות לבית חב"ד בליסבון

משה
תאריך: 02/03/2019
כותרת: בליסבון

תוכן: שלום מעוניין לחגוג ליל הסדר בליסבון כמה עולה? ומה הכתובת?

מזמינים וחוסכים