X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
הזמן מלון הזמן מלון הזמן רכב הזמן רכב הזמן טיסה הזמן טיסה הזמן שאטל הזמן שאטל סקי באירופה סקי באירופה ביטוח נסיעות ביטוח נסיעות
X סגירה
 

מלכת אנגליה

בית המלוכה הבריטי על רגל אחת

עד כמה מוזר שזה נשמע, אין היום בית מלוכה אנגלי. ב-400 השנים האחרונות, מאז התאחדו אנגליה וסקוטלנד ל"ממלכה המאוחדת", כל המלכים, הנסיכים ושאר אנשי האצולה האנגלית הפכו מבית המלוכה האנגלי לבית המלוכה הבריטי (British Royal Family). ואם זה לא מספיק מוזר, המלכה אליזבת היא בסך הכל המלכה הרביעית של בית המלוכה הנוכחי, בית וינדזור, והיא כידוע נשואה בכלל לנסיך פיליפ, שמוצאו ביוון. מסובך? רק התחלנו.

משפחת המלוכה הבריטית

בריטים גרמנים

מלכת אנגליה הראשונה שזכתה לתואר "מלכת בריטניה" הייתה המלכה אן, שהייתה בכלל מבית סטיוארט הסקוטי. היא עלתה לשלטון ב-1707, אבל הייתה האחרונה בשושלת בית סטיוארט, מכיוון שלא הותירה אחריה יורשים. ולא שהיא לא ניסתה - אן נכנסה להריון לא פחות מ-17 פעמים, אבל אף אחד מהם לא הסתיים בהצלחה. במאה ה-18 עבר הכתר הבריטי בשלב הזה לבית הנובר. כן, הנובר שבגרמניה, ונסיך הנובר גיאורג לודוויג הפך למלך בריטניה ג'ורג' הראשון.

מלכת בריטניה האחרונה מבית הנובר הייתה המלכה ויקטוריה, שמחזיקה עד היום בשיא של תקופת השלטון הארוכה ביותר - היא מלכה על בריטניה כמעט 64 שנים, שבמהלכן גם זכתה לתואר "קיסרית הודו". למרות שבמהלך שלטונה החלה המהפכה התעשייתית והאימפריה הבריטית הפכה למעצמה החזקה בעולם, החוק לא אפשר ליורשים של ויקטוריה להמשיך ולמלוך בשם בית הנובר, פשוט מכיוון שהייתה אישה.

בנה של ויקטוריה, אדוארד השביעי, החל למלוך בשמה של שושלת חדשה, גם היא גרמנית - בית סקסה-גובורג-גתה. אלא שבמהלך מלחמת העולם הראשונה הגיעו הבריטים למסקנה שיש משהו קצת תמוה בכך שבראש האימפריה שלהם עומדים בתי מלוכה שמוצאם במדינת אויב, ולכן החליט ג'ורג' החמישי, בנו של אדוארד, להחליף באופן שרירותי את שם בית המלוכה ל"וינדזור", על שמה של טירת וינדזור, שהיא אחת מ-4 הטירות המלכותיות.

הנדל"ן המלכותי

לא לגמרי ברור למה דווקא טירת וינדזור זכתה לכבוד הזה, מכיוון שאנשי בית המלוכה הבריטי נוהגים לפקוד אותה פעמים בודדות בלבד במהלך השנה, בעיקר בחופשות סוף שבוע ובחג הפסחא. רוב השנה הארמון הראשי של בית המלוכה הוא ארמון בקינגהם (Buckingham Palace) בלונדון, שם מתגוררת המלכה, שם נערכים ביקורים ממלכתיים ופגישות עם ראשי מדינות, ושם מדי בוקר מתגודדים אלפי תיירים כדי לצפות בטקס החלפת המשמרות (Changing Of The Guards).

מעבר לשתי הטירות המלכותיות הללו יכולה המלכה אליזבת, או כל אחד מצאצאיה, לנפוש גם בטירת בלמורל שבסקוטלנד (Scotland), או בכל אחת מ-15 המדינות הריבוניות ברחבי העולם שמלכת אנגליה עדיין נחשבת לעומדת בראשן. הגדולות שבהן הן קנדה (Canada), אוסטרליה (Australia) וניו זילנד (New Zealand), אבל את הרשימה ממלאים בעיקר אתרי תיירות אקזוטיים בקריביים ובאוקיינוס השקט כגון ג'מייקה (Jamaica), ברבדוס (Barbados), פפואה ניו גינאה, איי שלמה, בליז ועוד.

מכיוון שכל הנחלות האלה נחשבות לרכושה האישי של המלכה, היא למעשה הבעלים של קצת יותר מ-15% מכל שטחי האדמה שעל כדור הארץ. הרכוש הזה אומנם לא נכלל בחישוב ההון האישי של המלכה, וגם לא אוסף האומנות הבריטי ששוויו כ-60 מיליון ש"ח, אבל גם כך מצבה  הפיננסי של המלכה לא רע ושרכושה נאמד בכמעט 1.5 מיליארד ₪!

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
Rating:
אנא הזן את המספר שלוש מאות שישים ותשע:
מזמינים וחוסכים