X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
הזמן מלון הזמן מלון הזמן רכב הזמן רכב הזמן טיסה הזמן טיסה הזמן שאטל הזמן שאטל סקי באירופה סקי באירופה ביטוח נסיעות ביטוח נסיעות
X סגירה
 

ממשלת אוסטריה

דמוקרטיה אירופאית

אוסטריה מורכבת מתשע מדינות עצמאיות המאוחדות תחת הרפובליקה האוסטרית, שבראשה עומד הקאנצלר הראשי, הממונה על ידי נשיא הרפובליקה. תשע המדינות הן בורגרלנד (Burgenland), קרינתיה (Kärnten), אוסטריה תחתית (Niederösterreich), אוסטריה עלית (Oberösterreich), זלצבורג (Salzburg), סטיריה (Steiermark), טירול (Tirol), פורלברג (Vorarlberg) ו-וינה (Vienna). החקיקה הפדראלית נעשית על ידי שני בתי הפרלמנט: המועצה הלאומית (נשיונלראט) יחד עם בית הפרלמנט הגבוה (בונדסראט). הרפובליקה האוסטרית חברה באיחוד האירופי.

במועצה הלאומית, שהיא בית הנבחרים החשוב יותר, חברים 183 צירים שנבחרים בבחירות יחסיות בכל ארבע שנים. מכיוון שיש אחוז חסימה גבוה בחוק האוסטרי, מפלגות קטנות אינן נכנסות לפרלמנטים. המועצה הפדראלית היא בית הנבחרים החשוב פחות והיא מונה 64 צירים שמכהנים במך כחמש שנים ונבחרים על ידי המחוז שלהם. למועצה הזו יש אמנן זכות וטו על החלטות המועצה הלאומית, אך היא נחשבת כבעלת כוח מועט.

בניין הפרלמנט של אוסטריה

כיצד מתנהלת הממשלה האוסטרית

קבינט האוסטרי אחראי לתפקידי הניהול הגבוהים ביותר ברפובליקה. הוא מורכב מהקאנצלר הפדראלי, סגן הקאנצלר ושרים פדראליים נוספים. בשלוחה של הממשלה, הקבינט מוציא אל הפועל רק את התפקידים שהוקצו לו לפי החוק או על ידי הנשיא הפדראלי. כל שאר התפקידים הממשלתיים נמצאים בידי השרים השונים. האחריות העיקרית של הקבינט היא העברת חוקים. ההחלטות שנעשות על ידי הקבינט נעשות פה אחד, ללא החלטות של רוב.

הקאנצלר הפדראלי אחראי לתיאום מדיניות ממשלתית כללית, להודעות לציבור על פעילויות הממשלה הפדראלית ועל החוקה הפדראלית. הקאנצלר הפדראלי מייצג את הציבור מול כל רשויות החוק. יותר מכך, יש לו גם תחומי אחריות מיוחדים כמו קידום נשים ושוויון, מדיניות האיחוד האירופי, מדיניות ביטחון, השירות הציבורי, ענייני תקשורת ארציים ועניינים הנוגעים לקבוצות מיעוט.

שינויים פוליטיים

כמו מדינות אחרות, אוסטריה חוותה גם שינויים פוליטיים. בהשוואה לרפובליקה האוסטרית של תחילת המאה ה-20, הממשלה האוסטרית כיום שונה לגמרי. ככלל, הממשל האוסטרי הפדראלי מושפע באופן מוסכם מגופים שונים שהמדינה מאשרת להם להשפיע ולוקחת בחשבון את עמדותיהם, כמו איגודים מקצועיים וגופים המייצגים מיעוטים.

הפרלמנט האוסטרי מורכב משני גושים גדולים: שני הגושים מנהלים בהסכמה את הממשלה ונוהגים לחלק את המשרות הציבוריות ביניהם באופן שווה. בעקבות כך קיימת באוסטריה יציבות שלטונית נדירה והגושים הנגדיים משתפים פעולה כמעט בכל תחום, המדיני, הכלכלי והחוקתי. ההחלטות מתקבלות בישיבות של הקבינט ולא נעשה בהן דיון בפרלמנט.

המפלגות הגדולות באוסטריה

ה-SPO, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית – מרבית המצביעים לה באים מקרב מעמד הפועלים ולכן היא חזקה יותר בערים ובאזורים של תעשייה. כוחה עומד על כארבעים אחוזים מכלל המצביעים. בדומה למפלגות סוציאל דמוקרטיות ברחבי העולם, גם באוסטריה, המפלגה עברה מתמיכה במדיניות רווחה כוללת לתמיכה בכלכלת שוק חופשי עם התערבות הממשלה במקומות שצריך לפקח. שינוי זה קרה בעיקר בעקבות ההצטרפות לאיחוד האירופי בשנת 1995.

ה-OVP – מפלגת העם – המפלגה השמרנית תומכת במדיניות כלכלית של שוק חופשי ובהפרטה של כל הגופים המסחריים השייכים לממשלת אוסטריה. המפלגה מקבלת תמיכה בעיקר מהאוכלוסייה הכפרית החקלאית, מאנשי עסקים ומהאוכלוסייה הנוצרית הדתית. גם מפלגה זו מחזיקה כארבעים אחוזים מקולות המצביעים.

יחסי אוסטריה וישראל

אוסטריה מחזיקה שגריר בישראל וכן קונסוליות רבות ברחבי הארץ, ומנהלת יחסים חמים עם ישראל. במהלך השנה מתקיימים ביקורים רשמיים של אישים שונים בממשל האוסטרי, בהם מושלי המחוזות. לכבוד כך מקיימות הקונסוליות אירועים בנושאים מיוחדים במקומות שונים, כמו : בית השגריר האוסטרי, ארמון הופבורג (Hofburg Palace), בית הפרלמנט של אוסטריה (Austrian Parliament Building) ועוד.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
Rating:
אנא הזן את המספר מאתיים חמישים ושתיים: