X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
הזמן מלון הזמן מלון הזמן רכב הזמן רכב הזמן טיסה הזמן טיסה הזמן שאטל הזמן שאטל סקי באירופה סקי באירופה ביטוח נסיעות ביטוח נסיעות
X סגירה
 

סוד הקסם של בית חב"ד

אנשי חב"ד - נתינה טהורה 

אין דבר שישראלים אוהבים לעשות יותר מאשר לנסוע לחו"ל, ולהרגיש אנשי העולם הגדול. להגיע לכל חור נידח בעולם, לצאת למסלולים אתגריים, לפגוש ולהכיר מטיילים אחרים מכל רחבי העולם ולצבור עוד ועוד חוויות שעליהן יוכלו לספר לחבריהם, כאן בארץ.

אלא שבחו"ל קורה לישראלים משהו מוזר - ככל שהם נמצאים שם יותר זמן, ובמקום שכוח אל ככל שניתן, כך הם מרגישים חיבור חזק יותר הביתה - לישראל וליהדות. תרמילאים מחפשים בנרות את השלט הכתוב בעברית שמאחוריו מסתתר דוכן פלאפל בג'ונגל, חילונים גמורים מבקרים בבית הכנסת הגדול, וכמעט לכל אחד יש סיפור על ארוחת החג שהשתתף בה בבית חב"ד.

להרגיש ישראל בלב אירופה

החוויה הזו לא ייחודית רק למטיילים במזרח או בדרום אמריקה, שיוצאים למסע של חודשים ארוכים. באירופה, למשל, מפעילה תנועת חב"ד בתים פתוחים בלא פחות מ-35 מדינות, ואליהם מתקבצים מדי שבוע לארוחת השבת לא רק נציגי הקהילה היהודית המקומית, אלא גם תיירים ישראלים שרוצים להרגיש, דווקא כל כך רחוק מהבית, תחושה של משפחה ושייכות. משום מה דווקא בשבדיה, אוסטריה או יוון הצורך שלנו לשמוע קידוש בשפה העברית ולשיר כמה שירי שבת, צץ במפתיע, וגורם לנו בכל פעם מחדש לחפש את בית חב"ד המקומי.

התופעה הזו אפילו מתעצמת בתקופות החגים- ישראלים רבים בורחים מהארוחה המשפחתית, והתפוסה של המלונות בפסח או בראש השנה מגיעה לשיאה. ובכל זאת, גם אנשים שבורחים לחו"ל רגע לפני ליל הסדר המשפחתי, מוצאים את עצמם נמשכים לשולחן החג בבית חב"ד, שרים בקול רם את הקושיות ואוכלים מצה ומרור כהלכתם.

ואכן, דווקא בשנים האחרונות הפופולריות של בתי חב"ד רק הולכת ועולה, בניגוד מוחלט לריחוק מהדת שמאפיין את הצעירים המטיילים כאן בארץ. מה בבתי החב"ד האלה מצליח בכל זאת למשוך אותם, ולו רק לערב אחד, בחזרה לחיק הדת והמסורת?

הישראלי הלא מכוער בכלל

תשובה אחת היא המחיר המשתלם. החב"דניקים מארחים כל אחד, דתי או חילוני, חינם אין כסף וללא כל תמורה. לא משנה אם אתם בברלין, לונדון או פראג, זו ללא ספק הארוחה הזולה ביותר שתוכלו להשיג, ואם אתם נמנים על שומרי הכשרות - גם לא תצטרכו לחשוש ולברר בדיוק ממה מורכבת כל מנה.

אבל למרות הדימוי הישראלי המקובל, מתברר שישראלים רבים שמגיעים לארוחות השישי בבית חב"ד חוזרים לשם במהלך השבוע כדי לתרום לקופת הבית (על פי היהדות, במהלך השבת או החג אסור לקבל תרומות או לעסוק בענייני כספים בכלל), ולא מנצלים לרעה את טוב ליבם של החב"דניקים.

ההתכנסות סביב שולחן השבת בבית חב"ד היא גם הזדמנות של התיירים הישראלים להכיר מטיילים נוספים שהגיעו לאותו היעד במקביל אליהם, לחלוק חוויות או לתכנן סיורים משותפים בעיר. בנוסף, יכולים התיירים לשוחח גם עם אנשי חב"ד המקומיים, או נציגים אחרים של הקהילה היהודית שמשתתפים גם הם בארוחות השישי, וללמוד מהם ממקור ראשון על העיר שבה הם מבקרים, לקבל טיפים על מסעדות כשרות ואתרים יהודיים מעניינים, ואפילו להיעזר בכישוריהם, ידיעותיהם וניסיונם בסיורים בעיר, או במציאת בתי אירוח או מלונות. לא פעם קורה שההיכרויות האלה, בין הגפילטע פיש למרק העוף, הופכות לחברויות אמיצות שמחזיקות מעמד גם הרבה אחרי שהטיול מסתיים.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר שלוש מאות שישים ותשע:
מזמינים וחוסכים