X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
הזמן מלון הזמן מלון הזמן רכב הזמן רכב הזמן טיסה הזמן טיסה הזמן שאטל הזמן שאטל סקי באירופה סקי באירופה ביטוח נסיעות ביטוח נסיעות
X סגירה
 

הונגריה היסטוריה

היסטוריה יהודית בהונגריה

קהילת יהדות הונגריה היתה מן הגדולות שבין הקהילות באירופה, והתקיימה ברציפות לאורך מאות רבות של שנים, למן ימי האיפריה הרומית. יהדות הונגריה גדלה, פרחה והתפתחה תחת השלטון האוסטרו-הונגרי, וזכתה לשויון בזכויות פוליטיות ואזרחיות.

בשואת יהודי אירופה נספתה מרבית קהילת יהדות הונגריה. אנשי היישוב העברי בארץ שלחו צנחנים, ובהם חנה סנש, בנסיון כושל לסייע לקהילה בעת מלחמת העולם השניה, ניסיון שהפך למיתוס גבורה מוכר. בימי השלטון הקומוניסטי נאסר על יהודי הונגריה הנותרים לקיים חיים דתיים ויהודיים מלאים, וכן נאסרה פעילות ציונית. קהילת יהודי הונגריה מונה כיום כמאה אלף יהודים, החיים ברובם בעיר הבירה בודפשט (Budapest).

אנדרטת הנעלים לזכרם של יהודי הונגריה שנספו במלחמת העולם השנייה

יהדות הונגריה במאות ה-18 וה-19

על פי שרידים ארכיאולוגיים ניכר כי ראשיתו של היישוב היהודי בהונגריה בימי הרומאים. בימי הביניים ובימי הכיבוש העות'מאני זכו היהודים לזכויות ולמעמד נוח מבחינה כלכלית. קהילת יהודי הונגריה צמחה מאוד במאות ה-18 וה-19, בשל הגירת יהודים רבים מגליציה שבמזרח ומצ'כיה ואוסטריה שבמערב, חבלי ארץ שהפכו ליחידה פוליטית המאוגדת תחת השלטון האוסטרו-הונגרי.

בשנת 1867 נחקק חוק האמנסיפציה, שהקנה ליהודים בממלכה האוסטרו-הונגרית שוויון זכויות אזרחי. בשלהי המאה ה-19 הוכרה היהדות כאחת מדתות המדינה, ובכך הושווה מעמדה לדת הנוצרית אליה השתייכו מרבית נתיני הממלכה.

יהדות הונגריה בין שתי מלחמות העולם

במלחמת העולם הראשונה לחמו יהודים רבים בפלוגות הצבא האוסטרו-הונגרי. הונגריה נוצחה במלחמה, ולאחריה התפרקה המסגרת השלטונית האוסטרו-הונגרית. לאחר המלחמה התקיימה בהונגריה אפיזודה קצרה של שלטון קומוניסטי.

בפרעות ששמו קץ לשלטון זה נהרגו כשלושת אלפים מבני הקהילה היהודית. משנות ה-20 של המאה העשרים החל השלטון בהונגריה להצר את צעדי היהודים, ואף לחוקק חוקים מגבילים, כדוגמת חוק שהגביל את מספר היהודים במוסדות להשכלה גבוהה, ואילץ חלק מן המעוניינים לותר על המשך לימודיהם. מצבם של היהודים הלך והורע, והממשל ההונגרי הלך והתקרב לממשל הגרמני.

בהונגריה נוסדו תנועות ומפלגות פשיסטיות ואנטישמיות, והשלטון חבר לגרמניה הנאצית מסיבות מדיניות ואידיאולוגיות. ההתקרבות לגרמניה הנאצית ניכרה גם בחוקים שנחקקו ב-1938-1939 שאסרו על שחיטה כשרה ובחוק שקבע כי יהודי הינו אדם שאחד או שניים מהוריו או הורי הוריו הם יהודים, כלומר – קבע התיחסות למוצא משפחתי, ולא להצהרתו החופשית של אדם. ב-1941 נחקק חוק שאסר על נישואים בין יהודים לבין נוצרים ובהמשך הופקעו אדמות שהיו בידי יהודים בהונגריה.

שואת הקהילה היהודית בהונגריה

בשנים הראשונות למלחמת העולם השניה חיו יהודי הונגריה באשליה של מרחק מה ממוראות המלחמה. על אף שנשללו זכויותיהם, ונאסר עליהם לשרת בצבא, היה מצבם טוב משל היהודים שחיו בשטחי הכיבוש הגרמני.

בשנות המלחמה גויסו יהודים רבים לגדודי עבודה בכפיה, ולמעלה מאבעים אלף מיהודי גרמניה נספו בעבודות כפיה אלו עד סוף המלחמה. הגרמנים פלשו להונגריה והשלימו את כיבושה במרץ שנת 1944. עם הכיבוש הגרמני החלה התקופה האיומה ביותר בתולדות קהילת יהודי הונגריה.

היהודים נצטוו לשאת טלאי צהוב, לעבור לגטאות יהודיים נפרדים מכלל האוכלוסיה וכל הרכוש היהודי הוחרם. כעבור חודשים ספורים נשלחו כ-450 אלף יהודים למחנה ההשמדה אוושוויץ. בקיץ 1944 נותרו בהונגריה יהודים בבודפשט בלבד. בין יולי לספטמבר הופסקו הפעולות להשמדת היהודים הנותרים בהונגריה. כאשר עמדה הונגריה על סף פרישה מן הברית עם גרמניה ומעבר לתמיכה בבעלות הברית הודח ראש הממשלה הורטי ובמקומו מונה לראש ממשלה סלשי, ראש מפלגת צלב החץ האנטישמית.

מינויו של סלשי לראשות הממשלה סימן את תחילתה של סדרת פרעות אכזריות כנגד יהודים ברחובות בודפשט הבירה. אלפי יהודים נרצחו ברחובות, ועשרות אלפי אחרים נשלחו לגטאות, לעבודות כפיה ולמסעות מוות. עם תום המלחמה התברר כי בשואה נרצחו 564 אלף יהודים ממוצא הונגרי.

יהדות הונגריה מתום מלחמת העולם השניה ועד ימינו

עם תום המלחמה נותרה בהונגריה קהילה יהודית בת מאה וארבעים וחמישה אלף איש. רבים עלו למדינת ישראל, ובינהם אישים משמעותיים בחיי התרבות, הפוליטיקה והרוח בישראל. אפרים קישון ז"ל, שעלה לאחר המלחמה לישראל והווה את אחד מסמלי הקהילה בישראל. קישון היה סופר, מחזאי ובמאי קולנוע ותאטרון מפורסם בישראל ובחו"ל, שהתפרסם בעשרות סרטים, ספרים ומחזות סאטיריים שכתב וביים. את ההשראה להם שאב מדמויות כל-ישראליות כדוגמת "השוטר אזולאי" וכן מסיטואציות יומיומיות כדוגמת פיצוץ צינור או סחבת בירוקרטית, שהיוו למשל את ההשראה לסרט "תעלת בלאומליך." כיום חיים בהונגריה כמאה אלף יהודים, מרביתם בבודפשט הבירה.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
Rating:
אנא הזן את המספר מאתיים חמישים ושתיים:
מזמינים וחוסכים